Ako upiecť mäkké medovníčky?

Ako upiecť mäkké medovníčky?

Ako upiecť mäkké medovníčky?

Ako upiecť mäkké medovníčky, aby boli nielen chutné, ale aj stále mäkké a voňavé? V tomto článku sa podelíme o tajomstvá dokonalého cesta na medovníky a prezradíme vám náš recept mäkké vianočné medovníčky.

Recept na mäkké medovníky

makke-medovniky

Medovníky patria medzi slovenskú vianočnú klasiku. Ich príprava nie je úplne jednoduchá, ale zvládnu ju aj začiatočníci v pečení. Ako teda pripraviť mäkké medovníky, ktoré budú chutným potešením pre celú rodinu? Začnime s prehľadom základných ingrediencií potrebných na cesto.

  • Med
  • 200g cukor
  • 100g maslo
  • 500g  múka
  • Vajcia
  • Kypriaci prášok
  • Korenie

Hlavnou zložkou cesta na medovníky je samozrejme med, ktorý dodáva koláčom svojskú sladkosť a arómu. Na prípravu cesta použijeme asi 200 gramov tekutého medu (podľa chuti môžeme použiť viac alebo menej). Dôležité je použiť kvalitný a čerstvý produkt, aby bol výsledok čo najlepší.

recept na medovniky

Okrem medu budeme potrebovať aj 200 gramov cukru (môže byť biely alebo hnedý) a 100 gramov masla alebo margarínu na zmäknutie cesta. Tuk by mal byť izbovej teploty, aby sa ľahko spracoval.

Na obvyklú konzistenciu cesta nám pomôže múka – asi 500 gramov hrubej múky alebo polohrubej múky podľa predstavy o finálnom vzhľade medovníkov. Múka by mala byť vždy preosiata, čím zabezpečíme jemnejšiu štruktúru cesta.

Kypriace prášky do pečiva sa v prípade medovníkov často nahradzujú kypriacou zmesou z jedlej sódy a octu (1 čajová lyžička sódy a 2 polievkové lyžice octu).

Ďalšími dôležitými ingredienciami sú vajcia (dve celé), ktoré poskytujú cestu vlhkosť, žltkastý odtieň a lepkavosť potrebnú na to, aby sa cesto držalo pokope pri modelovaní koláčikov.

Ako posledný pridáme do cesta dochucujúce korenie – asi polovicu čajovej lyžičky mletej škorice, trochu mletých klinčekov, strúhaný muškátový oriešok alebo iné vianočné koreniny podľa chuti. Tieto ingrediencie dodajú našim medovníkom neodolateľnú chuť a vôňu spojených s Vianocami.

Teraz už vieme, aké sú základné ingrediencie pre cesto na medovníky. Stačí tieto ingrediencie dôkladne zmiešať, cesto nechať odpočívať a potom medovníky pečieme. Vďaka týmto základným ingredienciám budú naše medovníky mäkké, chutné a voňavé – presne tak, ako si ich predstavujeme.

Príprava cesta na mäkké vianočné medovníčky

Príprava cesta na vianočné medovníčky je dôležitou časťou celého procesu pečenia týchto tradičných a obľúbených sladkostí. V prvom rade je potrebné zabezpečiť si kvalitné suroviny, ako sú múka, med, cukor, maslo, vajcia a koreniny. Medovníky získajú svoju typickú chuť práve vďaka kombinácii týchto ingrediencií spolu so špeciálnymi koreninami, ako je napríklad perníkový korenie alebo pomletá skorica.cesto-na-makke-medovniky

Predtým než sa pustíte do prípravy samotnej cesty na medovníky mäkké, odporúčame si pripraviť pracovný priestor. Je dobré mať všetko potrebné po ruke – váhu na odmeranie surovín, veľkú misu na zmiešanie ingrediencií a silikónový podklad či papier na pečenie pre vykrojenie jednotlivých medovníkov.

Prvým krokom pri príprave cesta na medovníčky je zmiešanie suchých surovín – múky s práškom do pečiva a korením. Potom vo väčšej mise roztopíme maslo spolu s cukrom a medom pri nízkej teplote či vo vodnom kúpele. Je dôležité, aby sme zmes nenechali prísť k varu aby sa cukor rovnomerne rozpustil a dokonale zmiešal.

Keď máme pripravenú roztopenú zmes masla medu a cukru, pomaly do nej pridávame suché suroviny a primiešame vajce. Je potrebné dôkladne premiešať všetky ingrediencie spolu tak, aby vzniklo jednotné a hladké cesto. Ak by bolo cesto príliš husté, môžeme pridať aj trochu mlieka alebo vody. Príprava cesta na vianočné medovníčky mäkké je teda síce trochu náročnejšia na čas a trpezlivosť, ale výsledok stojí za to. Mäkké medovníky sú chutným a voňavým potešením pre celú rodinu, ktoré si zamilujete nielen počas Vianoc, ale aj po celý rok.

Vykrajovanie medovníkov pomocou formičky

Samotné vykrajovanie medovníkov je veľmi jednoduché – stačí si pripraviť rôzne formičky na pečenie (napríklad hviezdičky či anjelikov) a cesto rozvaľkať na hrúbku približne 4-5 mm. Vykrojené medovníky ich ukladáme na plech s papierom na pečenie s dostatočným odstupom medzi jednotlivými kúskami.

Postup pri pečení medovníkov

Kľúčovým momentom pri pečení medovníkov je samotný proces upečenia. Medovníky mäkké sa pečú vo vyhriatej rúre pri teplote 180 stupňov Celzia približne 8-10 minút. Po upečení je dôležité nechať ich úplne vychladnúť pred zdobením alebo konzumáciou.

pecenie medovnikov

Medovníčky ukladáme na plech vyložený papierom na pečenie a predhrievame rúru na 180 stupňov Celzia. Pečieme ich približne 8-10 minút, ale pozor – každý medovník by mal zostať mäkký. Je dôležité sledovať ich farbu – ak sú z vrchu zlatohnedé a spodok jemne hnedkavý, sú hotové.

Po upečení nechajte medovníky úplne vychladnúť a potom môžete pristúpiť k ich zdobeniu – polevou z práškového cukru zmiešaného s citrónovou šťavou alebo bielkom podľa vašej chuti. Nebojte sa experimentovať s koreninami alebo zdobením, aby ste našli svoju ideálnu kombináciu chutí.

Tip na stále mäkké medovníčky

ak chcete, aby boli medovníky ešte vláčnejšie a mäkšie, môžete ich namočiť do ovocného sirupu alebo medu predtým, ako ich vložíte do nádoby na skladovanie. Takto pripravené medovníky budú nielen chutné, ale aj úžasne mäkké a vláčne.

Zdobenie vianočných medovníkov

Dekorácia a zdobenie vianočných medovníkov patrí medzi tú kreatívnejšiu a zábavnejšiu časť. Pre mnohých ľudí je to príležitosť prejaviť svoju umeleckú stránku a vytvoriť malé diela, ktoré budú nielen chutné, ale aj esteticky pôsobivé. Aby sme dosiahli úspešné zdobenie medovníkov, existuje niekoľko tipov a trikov, ktoré nám môžu pomôcť.

Predtým než začnete s dekorovaním, dôležitým krokom je pripraviť si vhodné polevu na zdobenie. Poleva by mala mať správnu konzistenciu – ani príliš hustú, ani príliš riedku – aby sa dala ľahko aplikovať na povrch medovníka. Mnohí prednostne používajú bielkovinovú polevu z práškového cukru a lisovaných bielok zmiešaných s trochou citrónovej šťavy alebo octu.

Pri výbere farieb pre zdobenie by ste mali dbať na to, aby boli žiarivé a atraktívne. Vianoce sú obdobím veselosti a radosti, takže použitie jasných odtieňov zelené, červenej, zlatej a striebornej môže dodať medovníkom správny vianočný nádych. Kombinácia týchto farieb spolu s bielou polevou môže vytvoriť veľmi efektné kontrasty.

zdobenie medovnikov

Pri zdobení medovníkov je dôležité mať na pamäti aj rôzne techniky a nástroje, ktoré nám umožnia dosiahnuť požadovaný efekt. Niektoré z nich zahŕňajú použitie jemných špičiek na zdobenie alebo stlačením polevy cez malú otvor s igelitovým vrecúškom. Taktiež je možné použiť rôzne formičky a šablóny pre tvorbu geometrických vzorov alebo kvetinových motív. Ako doplnok k tradičným zdobiacim technikám sa dajú použiť aj cukrové perličky, jedlé glitre či marcipán.

Pri dekorovaní medovníkov neexistuje žiadne pravidlo ani obmedzenie – každý si môže dovoliť byť tak kreatívny, ako len chce! Mnohí ľudia sa rozhodujú pre tradičné motívy ako snehuliak, vianočný strom alebo anjel; iní experimentujú s netradičnými nápadmi a vytvárajú originálne a zaujímavé diela. Hlavné je, aby ste sa bavili a užívali si túto činnosť spoločne s rodinou alebo priateľmi.

Cukrárske potreby ponúkajú rôzne druhy šablón na medovníky – od tradičných motívov ako srdcia, hviezdy či zvieratká po modernejšie dizajny ako superhrdinovia alebo geometrické tvary. Použitím týchto pomôcok vieme ľahko dosiahnuť profesionálny vzhľad aj bez veľkej skúsenosti s dekorovaním.

Okrem šablón môžete použiť aj rôzne techniky maľby priamo na povrch medovníka. Mnoho cukrárov preferuje zdobenie perličkovou glazúrou, ktorá je zmesou práškového cukru, vajíčka a niekoľkých kvapiek potravinárskeho farbiva. Táto hmotnosť sa následne aplikuje na medovník pomocou jemného štetca alebo zdobiaceho vakienka s koncovkou. Jedným z populárnych trendov  sú mramorované efekty, ktoré sa dajú dosiahnuť zmiešaním viacerých farieb glazúry.

Pre tých, ktorí majú radosť zo zdobenia medovníkov so svojimi deťmi alebo vnúčatami, je tu možnosť použiť jedlé fixky či potravinárske flitre na tvorbu veselých kresieb a písaní. Je to skvelý spôsob, ako zapojiť do procesu aj malých umelcov a naučiť ich o tradícii pečenia medovníkov.

Ak chcete ešte viac oživiť svoje medovníky, neváhajte použiť rôzne druhy jedlých dekorácii ako perličky cukru, mleté orechy či kokos. Tieto doplnky nielenže dodajú koláčikom atraktívny vzhľad, ale tiež prinesú nové chuťové kombinácie pre gurmánov.

Skladovanie medovníkov aby ostali mäkké počas celých Vianoc

Mäkké medovníčky sú obľúbenou pochúťkou nielen počas vianočného obdobia, ale aj počas celého roka. Jedným z dôvodov, prečo ich tak milujeme, je ich jemná a vláčna štruktúra, ktorá sa dosahuje použitím kvalitných surovín a správneho postupu pečenia. Avšak, aby sme si mohli užiť naše medovníky čo najdlhšie a aby zostali mäkké aj niekoľko týždňov či mesiacov od pečenia, je potrebné venovať pozornosť ich správnemu uskladneniu a trvanlivosti.

Predtým ako začneme hovoriť o uskladnení mäkkých medovníkov, je dôležité zdôrazniť význam kvalitnej bielej múky pri pečení. Tento druh múky obsahuje dostatok lepku na to, aby väzal vlhkosť z ostatných surovín a udržal ju vo vnútri cesta. Vďaka tomuto procesu zostanú naše medovníky dlho mäkké.

Pri uchovávaní mäkkých medovníkov by sme sa mal riadiť nasledujúcimi tipmi:

  1. Po prvom ochladnutí by sme ich nemali nechať voľne ležať ani skladovať v chladničke. Ako najlepšie riešenie sa javí hermetický uzavretý box alebo igelitové vrecká, ktoré zabezpečia udržanie vhodnej úrovne vlhkosti v ich okolí. V takomto prostredí dokážu medovníky uchovať svoju mäkkosť aj niekoľko týždňov.
  2. Ak chceme naše medovníky ešte viac chrániť pred vysychaním a zvyšovať ich trvanlivosť, môžeme do uzavretej nádoby pridať kúsok jablka alebo citrónovej šupky. Tieto ingrediencie prirodzene pomôžu udržať vlhkosť a pridajú medovníkom jemnú ovocnú arómu.
  3. Pri dlhodobom skladovaní by sme nemali zabudnúť na kontrolu stavu našich pochutín či sa nedeformujú.

Dodržaním týchto jednoduchých rád pre správne uchovanie mäkkých medovníkov si môžeme byť istí, že naše domáce pečivo zostane chutné a vláčne aj po uplynutí dlhšieho času.

Recept na medovníky pre alergikov a vegánov

Existuje niekoľko variácií receptu, ktoré nám umožnia upiecť medovníky vhodné pre alergikov a vegánov.

Pri príprave medovníkov pre alergikov je dôležité zohľadniť ich konkrétne potreby. Napríklad, ak niekto trpí celiakiou alebo intoleranciou na lepok, je dobré použiť bezlepkovú múku. V praxi to znamená nahradenie pšeničnej alebo špaldovej múky napríklad kukuričnou či inými bezlepkovými alternatívami. Taktiež existujú zmiešané „all-purpose“ bezlepkové múky dostupné na trhu.

Ak máme doma alergika na vajcia, môžeme ich nahradiť chia alebo ľanovo-semienkovým gélom. Na jeho prípravu stačí zmiešať 1 lyžicu drvených semienok (chia alebo ľan) s 3 lyžicami vody a nechať zmes odstáť približne 10 minút, kým vznikne gélovitá konzistencia. Tento gél potom použijeme ako náhradu za jedno vajce.

Pre vegánov je potrebné nahradiť aj med a maslo. Med môžeme nahradiť agávovým sirupom, javorovým sirupom alebo datľovou pastou, ktoré sú voľbou pre tých, čo sa vyhýbajú živočíšnym produktom. Maslo zase môže byť nahradené kokosovým olejom alebo rastlinným margarínom bez mliečnych bielkovín.

Pri príprave alergických a vegánskych medovníkov je dôležité si uvedomiť, že ich konzistencia môže byť trochu odlišná od tradičných verzií. Bezlepkové múky majú tendenciu robiť cesto krehkejšie a suchšie, preto je dobré pridať do receptu trochu viac tekutiny – napríklad rastlinného mlieka alebo vody. Aby sme dosiahli skutočne jemné medovníky aj pri použití alternatívnych ingrediencií, stojí za to experimentovať s proporciami jednotlivých surovín.

Vďaka týmto úpravám receptu môžeme upiecť mäkké medovníčky vhodné pre alergikov a vegánov, ktorí sa tak nebudú musieť vzdať tejto tradičnej pochúťky. Hoci výsledná chuť a konzistencia môže byť trochu odlišná, stále sa jedná o vynikajúcu alternatívu klasických medovníkov, ktoré si aj naši blízki s obmedzeniami môžu vychutnať bez obáv.

Medovníky na rôzne príležitosti

Mäkké medovníky sa tiež často objavujú na svadbách ako časť dezertného bufetu alebo ako originálny darček pre hostí. V tomto prípade je možné upiecť perníky v tvare srdca a zdobiť ich menami novomanželov alebo dátumom svadby, čím získa sladkosť osobitnejší charakter.

Okrem týchto tradičných udalostí je možné podávať mäkké medovníky aj počas iných osláv, ako sú narodeniny, krstiny alebo dokonca detské dni. V takýchto prípadoch môžete byť oveľa kreatívnejší v tvare a zdobení perníkov – pripraviť napríklad medovníky v tvare zvieratka, rozprávkových postavičiek alebo hrdinov obľúbených filmov či kníh.

Tip pre profesionálnych cukrárov: Vyberte si vhodný darčekový obal, ktorý vás bude dokonale prezentovať. Obal predáva a to viackrát. Prvý krát urobí dojem na zákazníka a druhý krát poskytne informácie o vás a vašej prevádzke. Inšpirujte sa u výrobcu obalov Tlačiareň Bardejov.

Mäkké medovníky sú tiež ideálnym doplnkom k šálke horúceho čaju alebo kávy počas chladných jesenných a zimných večerov. Nielenže poslúžia ako skvelý dezert po večeri, ale tiež dokonale zahrejú telo a dušu svojou lahodnou chuťou.

Napokon mäkké medovníky možno podávať aj ako originálny darček pre vašich blízkych a priateľov. Stačí ich pekne zabaliť do celofánovej fólie, pridať stuhu a voňavý darček je na svete! Uistite sa len, že pred tým nezabudnete ochutnať aspoň jeden perník – veď práve to je najlepší spôsob overenia ich dokonalosti!

Nezabudnite sa podeliť o svoje úspechy s priateľmi a rodinou, ktorí si tiež zamilujú vaše lahodné domáce výtvory!